side-area-logo

Tkaniny obiciowe, welury, aksamity

Tkaniny obiciowe, welury, aksamity

Niektóre rodzaje tkanin, w tym również wykorzystywane jako tkaniny obiciowe, od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Taką tkaniną jest welur, ale również aksamit, który swoim charakterystycznym połyskiem potrafi dodatkowo podkreślić stylowość i oryginalność obitego nim mebla. Inne tkaniny pojawiają się, aby równie szybko zastąpiły je inne rodzaje tkanin, często jednak sięga się po tkaniny, które do niedawna były wykorzystywane głównie do szycia ubrań. W meblarstwie do takich tkanin można śmiało zaliczyć gruby sztruks, który przypomina aksamit i od kilku sezonów jest obecny wśród tkanin dekoracyjnych.


Aksamit i welur jako najpopularniejsze tkaniny

Jako tkaniny obiciowe aksamit i welur bywają dość często mylone. Podobna długość włosia, porównywalna miękkość oraz dostępność tkanin w różnych wersjach kolorystycznych sprawiają, że wśród mebli z tapicerowanymi elementami to właśnie aksamit i welur są najpopularniejsze. Delikatny połysk, tak charakterystyczny dla aksamitu, raczej nie występuje w welurze, który dla odmiany jest bardziej miękki i bardziej puszysty w dotyku niż mylony z nim aksamit. Co ciekawe, oba rodzaje tkanin są równie chętnie wykorzystywane do szycia tkanin dekoracyjnych. Niezwykła popularność, jaką cieszą się wspomniane tkaniny, trwa od czasów średniowiecza. Najczęściej kojarzy się je z przepychem królewskich i magnackich rezydencji, w których stanowiły ciekawy element kolorystyczny. Welur i aksamit na obiciach krzeseł czy sof są obecne do dzisiaj, jednak ich zastosowanie nieco się zmieniło.

Królewski przepych w stylu vintage

Wymieniane już wnętrza bogatych rodów to niejedyne miejsce, gdzie króluje aksamit i welur. Współcześnie takie meble również są obecne we wnętrzach mieszkalnych, choć obita aksamitem sofa czy wygodny fotel w intensywnym odcieniu weluru to raczej pojedyncze meble, jakie można spotkać w nowoczesnych pokojach. Moda na stylowe meble pozwala na umieszczenie we wnętrzu pojedynczych elementów, obijanych miękkimi tkaninami w nasyconych odcieniach zieleni, błękitu czy stonowanej czerwieni. Ważnym elementem w takich meblach są również metalowe detale, jakimi są najczęściej ozdobne szpilki i gwoździe, które jednocześnie zapewniają odpowiednie napięcie tkaniny, ale również stanowią element ozdobny. Od lat nie słabnie zainteresowanie stylem vintage oraz retro, które sięgają po oryginalne meble sprzed lat, nadając im bardziej współczesny charakter. Tapicerowany fotel, którego tapicerka wytarła się od wielokrotnego użytkowania, jest cenionym nabytkiem, podkreślającym charakter wnętrza. Wystarczy wymienić wytarte siedzisko i boki na obicia aksamitne lub wykonane z błyszczącego weluru, aby fotel do siedzenia zamienił się w meblową perełkę o uniwersalnym charakterze. Stawiając na meble w stylu vintage można także wykorzystać ich naturalną kolorystykę, zamieniając oryginalne obicie na obicie w tym samym kolorze, ale wykonane z miękkich tkanin.

Proste wnętrza nowoczesne i industrialne

Przy urządzaniu tradycyjnych wnętrz, które przeważają w polskich domach, właściwie nie rozpatruje się możliwości sięgnięcia po obicia z weluru, aksamitu czy sztruksu, mimo że są one modne. Tymczasem nawet w bardzo nowoczesnych wnętrzach, w których przeważa stonowana kolorystyka, meble tapicerowane wykończone welurem, mogą być obecne. Wystarczy wybrać odpowiedni kolor obicia, aby wygodna klasyczna kanapa, także rozkładana sofa czy narożnik, prezentowały się dostojnie, a jednocześnie aby zachęcały do wypoczynku. W takich wnętrzach sprawdzą się obicia w kolorach ziemi i stonowanych odcieniach jasnej szarości, które są dominującymi barwami, charakteryzującymi również styl skandynawski. Z kolei wnętrza industrialne zachwycają swoją prostotą i umiejętnym połączeniem metalowych, prostych detali z wygodnymi meblami o równie zminimalizowanej formie. Tutaj będzie pasować zarówno tapicerowany mebel o prostej tapicerce w stonowanym kolorze, jak i mebel wykończony aksamitem w odcieniu nasyconego burgunda czy błękitu. Wystarczy pamiętać, aby barwny mebel był jedynym elementem kolorystycznym w danym wnętrzu, co podkreśli jego unikalność.

Welur, aksamit i sztruks dobre dla każdego rodzaju mebli

Część użytkowników boi się mebli tapicerowanych wykończonych welurem, ze względu na dość charakterystyczny sposób mocowania samej tapicerki. Nieśmiertelne tapicerowane guziki, które podkreślały siedziska i oparcia foteli i kanap, to główny powód ich niechęci. Nie zawsze odpowiednio naciągnięty materiał tapicerski musi być podkreślony przez gwóźdź z tapicerowaną główką w kolorze tapicerki. Projektanci sięgają po miękkie tkaniny wykańczając nimi nie tylko fotele i kanapy, ale również podnóżki, pufy czy leżanki. Krzesła o oparciu w bardzo ciekawym kształcie, podkreślone kolorowym aksamitem, będą idealnym uzupełnieniem nowoczesnej jadalni. Z kolei welurowy podnóżek, utrzymany w tonacji wystroju całego salonu, będzie zachęcać do wieczornego odpoczynku. W wielu meblach tkaniny są odpowiednio naciągnięcie, a podkreślane są jedynie krawędzie, czyli miejsca łączenia tkanin.

 

Nie tylko na meblach

Moda na oryginalne tkaniny przeniosła się także na elementy dekoracyjne. Gruby sztruks czy specjalnie tłoczony welur będą się efektownie prezentować także wtedy, gdy zostaną wykorzystane do uszycia ozdobnych poduszek. To właśnie na dekoracjach bardzo łatwo można zauważyć kolejny trend, charakterystyczny dla weluru i aksamitu, czyli zdobienie ich ciekawymi tłoczeniami. Często są to figury geometryczne, rozłożone równomiernie na całej płaszczyźnie poduszki, jednak coraz chętniej producenci sięgają po tłoczenia asymetryczne, wykorzystujące motywy roślinne i zwierzęce. Przy narzutach najczęściej sięga się po ciekawe przeszycia i pikowania, dzięki którym narzuta z weluru jest miękka i ciepła. Dzięki takim dodatkom, wykończonym sztruksem, welurem czy aksamitem, wnętrze staje się przytulne, choć dominują w nich niezwykle nowoczesne rozwiązania.


Jeśli szukasz tkanin o ciekawym wykończeniu, które podkreślą unikalny styl twojego wnętrza, możesz znaleźć wiele sklepów internetowych sprzedających tkaniny obiciowe. Miękkie błyszczące welury czy stylowe aksamity, dostępne w wielu odcieniach, to idealne rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno we wnętrzach urządzonych zgodnie z najnowszymi trendami, jak i w stylowych gabinetach, w których przeważają ręcznie robione ciężkie drewniane meble. Meble, wykończone przyjemnym w dotyku welurem i równie efektownym aksamitem, są jednocześnie modne i podkreślają domowy, przyjazny charakter wnętrza.

Adrian Abramowicz