side-area-logo

Sztukateria – najlepszy wybór do każdego domu!

Sztukateria – najlepszy wybór do każdego domu!

Wiele osób chcąc jak najlepiej zagospodarować wnętrze mieszkania czy też domu może zastanawiać się jakie przedmioty będą najlepszym wyborem. Wystrój wnętrza jest ważny, gdyż jest to miejsce, w którym każdy spędza część swojego życia. W tym celu najlepszym rozwiązaniem może okazać się sztukateria. Warto zatem wiedzieć czym jest sztukateria i dlaczego warto zastosować ją w swoim domu.

Czym jest sztukateria?

W oparciu o definicję sztukateria jest to zbiór elementów ozdobnych, montowanych na ścianach, sufitach oraz elementach zewnętrznych elewacji budynków. Elementy te są wykonywane najczęściej z gipsu, lub żywicy poliestrowej (rzadziej z innych materiałów). Sztukateria znana jest ludzkości już od starożytności, jednak obecnie najczęściej jest wykorzystywana jako element wystroju wnętrza domu czy też mieszkania.

Na chwilę obecną można wyróżnić kilka rodzajów sztukaterii ze względu na różne kryteria. Zaliczają się do nich m.in:

  1. Podział ze względu na rodzaj oraz miejsce montażu – wówczas sztukateria dzieli się na wewnętrzną oraz zewnętrzną;
  2. Podział ze względu na rodzaj materiału użytego do danego rodzaju sztukaterii – występuje tutaj podział na materiał gipsowy (klasyczny, używany najczęściej w sztukaterii), poliuretanowy (wykonany w nowoczesnym stylu z materiałów takich jak żywica poliestrowa), oraz styropianowy (jak sama nazwa wskazuje używany jest tutaj styropian, stosunkowo rzadko spotykany i wykorzystywany przeważnie jako element wystroju na sufitach);
  3. Podział ze względu na elementy sztukaterii wewnętrznej – tutaj z kolei został określony podział na listwy (przysufitowe, naścienne, oraz przypodłogowe), oraz inne elementy wystroju wnętrza tj. rozety, kolumny, oraz rodzaje budowy drzwi czy też kominków);
  4. Podział ze względu na elementy sztukaterii zewnętrznej – sztukateria zewnętrzna nazywana jest również elewacyjną. Stosowana jest ona najczęściej przy wykańczaniu domów jednorodzinnych. Występuje tutaj podział na takie elementy jak gzymsy, fasety, pilastry, kolumny (w różnych stylach), zworniki czy też listwy zewnętrzne.

W jaki sposób można montować sztukaterię?

Wbrew pozorom montaż sztukaterii jest dosyć prosty i nie wymaga fachowej wiedzy czy też wcześniejszego doświadczenia. Z tego też względu montażu sztukaterii w swoim domu może dokonać praktycznie każdy. Sztukateria to gotowe elementy, które wymagają jedynie odpowiedniego ustawienia oraz przymocowania do elewacji, sufitu czy też ściany w domu. W tym celu należy użyć specjalnego kleju montażowego, który skutecznie przymocuje elementy ozdobne do ściany lub sufitu.

Drugim i zarazem ostatnim etapem jest pokrycie danego elementu sztukaterii warstwą gruntującą oraz pomalowanie jej na dowolnie wybrany kolor. Takie rozwiązanie ma wiele korzyści. Jedną z nich jest fakt, iż można pomalować sztukaterię na dowolny kolor. Dzięki temu można idealnie dopasować kolor elementu wystroju wnętrza do koloru ściany i zarazem do charakteru danego wnętrza. Z kolei odpowiednie ustawienie zewnętrznego elementu sztukaterii jaki jest gzyms sprawi, iż sufit może wydawać się wyższy.

Gdzie sztukateria znajduje zastosowanie?

Zastosowanie sztukaterii na dobrą sprawę nie zna granic. Sztukateria może sprawić, iż zarówno wnętrze jak i elewacja domu będzie miała zupełnie inny charakter. Dzięki temu można w prostu i stosunkowo korzystny cenowo sposób zrewitalizować swoje wnętrze nadając mu inny charakter łącząc tradycję z nowoczesnością. Dodatkowo bogactwo materiałów oraz różne typy sztukaterii można łączyć ze sobą i dopasowywać do koloru ścian czy też koloru elewacji domu. Dzięki temu nie ma konieczności przeprowadzenia remontu całego wnętrza a jedynie jego lekkie ożywienie.

Należy jednak pamiętać, iż sztukateria nie sprawdzi się w każdym rodzaju nieruchomości. Najlepiej elementy sztukaterii sprawdzają się w domach jednorodzinnych. Wówczas można optycznie powiększać lub zmniejszać wysokość ściany, obniżyć lub podwyższyć sufit czy też w dowolny sposób zagospodarować zewnętrzną elewację domu. Sztukateria nie sprawdzi się jednak w mieszkaniu w bloku czy też kamienicy. W tego typu wnętrzach, gdzie jest z góry określona wysokość ścian elementy sztukaterii będą bardziej przytłaczać i znacząco zmniejszać optycznie wnętrze.

Gdzie można znaleźć odpowiednią sztukaterię?

Wbrew pozorom znalezienie wysokiej jakości elementów sztukaterii wykonanych ze starannie dobranych materiałów stanowi nie lada wyzwanie. Dlatego też warto zaufać specjalistom, dzięki którym wnętrze każdego domu będzie się idealnie prezentowało. W tym celu warto zaznajomić się z ofertą firmy „Pasadenahome”, którą można znaleźć pod tym adresem.

Na stroni tej firmy można znaleźć szczegółowe opisy konkretnych rodzajów sztukaterii i wybrać najlepsze elementy dla swojego wnętrza. Ponadto można tam znaleźć informacje dotyczące czołowych producentów sztukaterii w Polsce z ugruntowaną pozycją na rynku. Dzięki temu można mieć pewność, iż elementy takie jak listwy, farby, kleje do mocowania sztukaterii czy też elementy elewacji budynków są starannie wykonane z najwyższej jakości materiałów.

Adrian Abramowicz