side-area-logo

Oświetlenie w stylu glamour

Oświetlenie w stylu glamour

Styl glamour – kwintesencja designu i elegancji w nietuzinkowym wydaniu. To co wyróżnia meble i oświetlenie w stylu glamour to przede wszystkim ściąganie uwagi swoim blaskiem, nietypową konstrukcją i oryginalną formą.

Styl wykonania przypomina nieco połączenie dwóch stylów: ludwikowskiego i barokowego. Wyciągnięto z nich najlepsze smaczki dodając nieco nowoczesnego flow, dzięki czemu świetnie komponują się praktycznie z każdym wnętrzem.

Oświetlenie jest integralną częścią każdego wnętrza. Stanowi o charakterze danego pomieszczenia i może nadawać mu różny wymiar. Oświetlenie w stylu glamour nie mogą być nijakie i wiać nudą. Jednym z charakterystycznych elementów są ozdobne żyrandole, najczęściej wykonane z wysokiej jakości kryształu, jak np. Swarovski a także eleganckie i stylowe lampy stojące.

Skąd się wziął styl glamour i czym się wyróżnia na tle innych?

Początki stylu glamour.

Styl glamour swoje początki znalazł w Stanach Zjednoczonych. Ogromny wpływ wywarło hollywoodzkie kino z przełomu lat 40. oraz 50., które charakteryzowało się ogromnym przepychem i oślepiającym blaskiem kreacji top aktorek takich jak: Grace Kelly, Marlena Dietrich oraz Audrey Hepburn. Stanowiły swoisty impuls do odreagowania negatywnych wspomnień powojennego kryzysu a także pobudziły wyobraźnię widzów.

Moda i piękno kreacji największych gwiazd zapoczątkowało przeniesieniem blichtru i pełnego luksusu stylu do wnętrz pomieszczeń domowych.

To właśnie domy gwiazd filmowych stały się pierwszą ostoją stylu glamour. Obowiązkowymi elementami były rozłożyste, stylowe sofy, ogromne lustra, srebrny pojemnik z kostkami lodu na najdroższego szampana a także kryształowe, bogato zdobione żyrandole, których światło odbijało się w licznych lustrach.

Czym się wyróżnia styl glamour.

Trend, który znalazł swoich zwolenników na całym świecie, i który może zagościć w niemal każdym domu. Pierwsza myśl, która narzuca się po usłyszeniu styl glamour to zachowawcze kolory: biel i czerń. Ale czy jest tak rzeczywiście? Nie do końca. Obecnie można śmiało powiedzieć, że paleta charakterystycznych barw się stale powiększa. W trend glamour idealnie wpasowują się takie kolory jak:

– ciemne fiolety,

– purpura,

– pudrowe róże,

– turkusy,

– złoto.

Obowiązkowym i stałym elementem są wysokiej jakości kryształy, z których wykonuje się żyrandole i elementy oświetlenia w stylu glamour. Glamour jest synonimem błysku. A ten najłatwiej osiągnąć stawiając na piękną i oryginalną kryształową lampę sufitową, kryształowe kinkiety a także lampy dedykowane do sypialni.

Nie ma sztywnych zasad co do kształtów. Sprawdza się wszystko co charakteryzuje się ozdobnością i szeroko rozumianą elegancją. Nieoczywiste rozwiązania, fantazja i asymetryczność to najbardziej charakterystyczne elementy.

Styl glamour to również klosze i abażury. Miękkie, delikatnie prześwitujące i doskonale rozpraszające światło, stworzą ciepłą i przytulną aurę w każdym wnętrzu.

Piękne wnętrza potrzebują niepowtarzalnych rozwiązań oświetleniowych, które podkreślą oryginalny charakter. Odpowiednio dobrane i efektowne punkty oświetleniowe to integralna część wyposażenia domu. Dzięki nim można podkreślić i wyeksponować określone strefy a także w atrakcyjny sposób zaakcentować wybrane elementy dekoracji wnętrza.

Oświetlenie w stylu glamour.

Oświetlenie w stylu glamour to kwintesencja wyrafinowanego stylu i elegancji przedstawionej w nietuzinkowy i niewymuszony sposób. W ostatnim czasie stosunkowo dużą popularność zyskało oświetlenie w stylu nowojorskim, które wyróżnia się na tle innych przede wszystkim szalenie stylowym wykonaniem i elegancją samą w sobie.

Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań są kryształowe żyrandole zdobione licznymi kryształkami z posrebrzanymi lub pozłacanymi elementami stalowymi.

Jednak styl glamour nie szufladkuje i  pozwala na poszukiwanie takich rozwiązań, które są kompatybilne z indywidualnymi preferencjami. Znajdzie się coś dla miłośników designerskich projektów, które zostały wykonane w przemyślany sposób. Wyróżniają się geometrycznymi, nieoczywistymi kształtami.

W każdym projekcie wykorzystywane są wyłącznie najwyższej jakości materiały jak np. niklowany metal. Jest to rozwiązanie dające gwarancję długoletniej żywotności a także zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi. Ciekawą propozycją są lampy sufitowe w kształcie kuli, która mieni się tysiącami drobnych kryształków.

W gabinetach i pracowniach rządzą lampy o niewielkich rozmiarach w oryginalnych kształtach. Często w pięknych jednak bardziej nasyconych barwach, w celu urozmaicenia często dość surowego wystroju.

Aranżując oświetlenie w stylu glamour warto wykorzystać również grę świateł, aby stworzyć przytulne wnętrze pełne światła. Oprócz tradycyjnych lamp sufitowych i kryształowego żyrandola warto w pomieszczeniu umieścić kryształowe świeczniki, ozdobne lustra w błyszczących i odbijających światło ramach, a także przezroczyste wazony i inne dodatki, które w piękny i oryginalny sposób będą odbijać świetlne refleksy. Światło przechodząc przez kryształ rozszczepia się tworząc ferię barw. Nikt nie przejdzie obojętnie obok tak wyszukanych efektów wizualnych.

Adrian Abramowicz