side-area-logo

Niezastąpiona angielska klasyka

Niezastąpiona angielska klasyka

Projektowanie wnętrza to niełatwa sztuka, ale należy też przyznać, że dopasowywanie odpowiednich elementów sprawia projektantowi wiele radości. Nie musi się tym oczywiście zajmować profesjonalista, wiele osób podejmuje się tego zadania samodzielnie. Cała sztuka w tym, aby wybierane dodatki były nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale i… zwyczajnie wygodne w użytkowaniu. Właśnie ten aspekt należy szczególnie uwzględnić przy doborze mebli, które będą służyć wypoczynkowi. O ile kanapy i fotele raczej nie stanowią problemu, o tyle krzesła już tak.

Krzesło nie tylko ozdobą?

Większości z nas krzesła kojarzą się brakiem wygody i koniecznością długiego przesiadywania przy stole podczas spotkań rodzinnych. Ale czy naprawdę nie da się tego zmienić? Otóż, oczywiście, że się da! Wybór tego rodzaju mebli jest bardzo szeroki i obecnie nie jest problemem znaleźć takie, które rzeczywiście będzie wygodne. Jednym ze stylów, który potrafi się wpasować w większość wnętrz (dzięki swej różnorodności) i jednocześnie jest niezwykle komfortowy w użytkowaniu, jest klasyczny angielski chesterfield. Dawnej styl ten obejmował skórzane, krzesła pikowane. Teraz jednak możemy znaleźć sofy, krzesła i fotele wykonane z najróżniejszych materiałów. Element pikowania jest jednak w tym przypadku niezmienny i można powiedzieć, że to właśnie on jest wyróżnikiem tego stylu.

Angielska klasyka wpasuje się w każde wnętrze

Wybór odpowiednich krzeseł właśnie w stylu chesterfield jest niezwykle szeroki. Obecnie na rynku znaleźć można meble tego rodzaju wykonane z różnych materiałów. Wybierać można spośród wielu obić oraz drewna użytego do produkcji krzesła. Ogromna liczba możliwych kombinacji tych dwóch elementów sprawia, że z pewnością każdy będzie w stanie wybrać coś odpowiedniego dla swojego wnętrza. Salony meblowe posiadają w swoich ofertach krzesła tapicerowane skórą, aksamitem, welurem czy tkaninami, np. wysokiej jakości lnem. Ponadto można również samodzielnie dopasować odpowiedni kolor obicia (spośród kilkudziesięciu dostępnych). Jeśli natomiast chodzi o rodzaj drewna, z którego wykonuje się stelaż i nogi, wybierać można z kilkunastu kolorów jego wybarwienia.

Kolejnym elementem podlegającym personalizacji są różnego rodzaju dodatki. Taśma pineskowa umiejscowiona na krawędziach krzesła nada tym meblom charakteru. W ten sam sposób zadziała też kołatka przymocowana do zewnętrznej strony oparcia krzesła. Metalowe elementy dostępne są w dwóch kolorach: złotym i srebrnym. Decyzja odnośnie wyboru materiałów i dodatków zależy tylko i wyłącznie od fantazji projektanta oraz stylu wnętrza. Właściwie wszystkie elementy można poddać personalizacji, co sprawia, że wnętrze z pewnością stanie się niepowtarzalne.

Nieograniczone możliwości personalizacji

Wspomniane elementy mebli, które można zmieniać według własnego upodobania, nie są oczywiście jednymi podlegającymi zmianom. Angielskie chesterfieldy są dostępne w wielu różnych stylach, które z powodzeniem wpasują się we wnętrza różnego rodzaju. Bez znaczenia czy mowa o eleganckim i surowym biurze, czy o ciepłym, kolorowym salonie. Wśród krzeseł pikowanych, o drewnianym stelażu, można wyróżnić również kilka charakterystycznych stylów.

Nowojorska elegancja

Tworzysz wnętrze o ponadczasowym, klasycznym charakterze, które jest wyważoną mieszanką stylu glamour z elegancją, ale i odrobiną nonszalancji? Odpowiednim wyborem w tym przypadku będą krzesła chesterfield utrzymane w subtelnym, neutralnym kolorze. Zachowują one jednak swój niezwykły charakter dzięki pikowaniu. Właśnie to charakterystyczne wykończenie tego typu mebli jest nieodzownym elementem wnętrza w stylu nowojorskim. Eleganckie, ale nie surowe. W stonowanych barwach, ale nie nudne. To właśnie jest definicja stylu nowojorskiego, w który doskonale wpasowują się meble w klasycznym angielskim stylu.

Olśniewający glamour

Styl glamour jest tak naprawdę mieszanką na pozór niepasujących do siebie elementów. W ten sposób możemy połączyć nowoczesne dodatki z meblami z innej epoki. Jest to dosyć odważne i nieoczywiste zestawienie. Bardzo łatwo jednak uzyskać taki efekt we własnym wnętrzu. W jaki sposób? Obecnie na rynku dostępne są meble o różnego rodzaju wykończeniach – również stylizowane np. na barkowe; z obiciami o ciekawych fakturach i rozmaitych rodzajach drewna wykorzystywanego do produkcji. We wnętrzu w stylu glamour dobrze sprawdzą się właśnie klasyczne chesterfieldy, których charakterystyczne pikowanie byłoby kluczowym elementem wystroju, znakomicie dopełniającym całości.

Nowoczesny minimalizm

Styl nowoczesny charakteryzuje przejrzystość, brak zbędnych ozdób – po prostu: ma być prosto. Nie oznacza to jednak, że takie wnętrze jest nudne. Jak znaleźć złoty środek między minimalizmem a pomysłowością? Idealnym rozwiązaniem będą tutaj… oczywiście meble w stylu chesterfield. Różnorodność tego rodzaju wyposażenia właściwie nie ma granic. Wśród pikowanych sof, foteli i krzeseł znajdą się również takie o mniej bogatym wykończeniu, obite tkaniną w stonowanej kolorystyce, które staną się idealnym dopełnieniem nowoczesnego wnętrza i nadadzą mu szczególnego charakteru.

Klęska urodzaju

Różnorodność wykończeń, obić i rodzajów drewna, z których wykonane są meble w stylu chesterfield, sprawia, że pasują one właściwie do każdego wnętrza. Trzeba jednak wiedzieć czym się kierować przy wyborze odpowiednich elementów wystroju wnętrza, bo ilość opcji do wyboru naprawdę przyprawić może o niemały ból głowy!

Adrian Abramowicz