side-area-logo

Kilka słów o tkaninach zasłonowych

Kilka słów o tkaninach zasłonowych

Aranżacja okna to zawsze wielkie wyzwanie bowiem umiejętny dobór materiałów na zasłony i firany, potrafi diametralnie odmienić wnętrze i nadać mu wyjątkowego smaku i charakteru. Piękna oprawa okienna i umiejętne dobranie właściwych dla stylu i wystroju pomieszczenia zasłon to niewątpliwa ozdoba i prawdziwa dekoracja wnętrza.

Zasłony do salonu

Pragnąc odmienić charakter i klimat pomieszczenia, warto wprowadzić do niego nowy i świeży element, który sprawi, że nabierze ono zupełnie innego wymiaru. Nowe zasłony w modnych wzorach i kolorach ożywią wnętrze i nadadzą mu powiewu świeżości i modnego designu. Decydując się na zasłony do salonu, warto zapoznać się z różnorodnością ich tkanin, by trafnie dobrać te, które będą zdobić okno tak ważnego pomieszczenia. Tkaniny na zasłony, z jakimi można się spotkać w sklepach stacjonarnych czy internetowych olśniewają klientów swoim pięknem, strukturą i kolorami, ale skąd wiadomo, które sprawdzą się w danym wnętrzu?

Do salonów dużych, przestronnych, w których panuje styl klasyczny, doskonale będą prezentować się zasłony aksamitne, ciężkie, szykowne i bardzo eleganckie. Ich wytworny materiał będzie pięknie harmonizował ze stylowym szykiem mebli i dodatków klasycznego salonu, a głębokie odcienie czerwieni, granatu, czy zieleni, doskonale podkreślą klasę i styl pomieszczenia. Jeśli właściciele oczekują od zasłon funkcjonalności i ochrony przed słońcem, to aksamit spisze się wręcz fantastycznie. Do wnętrz, w których dominują meble tradycyjne, dalekie od nowoczesnych i finezyjnych w formie, poleca się tkaniny zasłonowe żakardowe.To grupa materiałów grubych, mocnych i doskonale blokujących promienie słoneczne.Tkaniny żakardowe posiadają bardzo ozdobny i splot i wzór, przez co pięknie prezentują się w oknach. Bogata paleta kolorów pozwala wybrać ten idealnie harmonizujący w wystrojem wnętrza.

Nowoczesne wnętrza i ich oprawa okienna

W salonach urządzonych w stylu nowoczesnym, zasłony okienne przyjmują zupełnie inną postać. Tkaniny zasłonowe do takich pomieszczeń są przede wszystkim lekkie, subtelne, delikatne i eleganckie. Zjawiskowo wręcz wyglądają w nowoczesnych salonach zasłony tiulowe czy woalowe, które przepięknie  mienią się w oknie tworząc wyjątkowo subtelną jego ozdobę.Takie materiały są bardzo delikatne i podatne na uszkodzenia i należy zwracać na nie szczególną uwagę podczas prania czy prasowania. Jednak zawieszone w oknach, zawsze doskonale wyglądają, znakomicie współgrając z nowoczesnym wystrojem wnętrz.

Tkaniny zasłonowe do sypialni

Sypialnia to wyjątkowe pomieszczenie, w którym klimat i nastrój powinny umożliwiać relaks i odprężenie domowników. Wybór właściwych tkanin zasłonowych do tego wnętrza powinien przede wszystkim uwzględniać potrzeby i oczekiwania jej właścicieli. Dla zwolenników nowoczesnej i finezyjnej dekoracji okiennej, poleca się szyfon czy woal, które ze względu na swoja delikatność i podatność na układanie, pozwalają tworzyć modne i pełne wdzięku upięcia zasłonowe. Dla tych, którzy szukają odrobinę blasku w zasłonach,poleca się taftę, ciężką i sztywną tkaninę, wspaniale mieniącą się i szeleszczącą. W zależności od upodobań, można nabyć taftę gładką lub plisowaną. Ci, którzy pragną, by okno chroniło ich przed nadmiarem promieni słonecznych, a także tworzyło intymną atmosferę, sugeruje się materiał cięższy, o konkretnej gramaturze, który nie przepuści światła wczesnym rankiem w bardzo słoneczny, letni dzień. Idealną tkaniną zasłonową do takich sypialni i wszelkich pomieszczeń hotelowych, będzie tkanina blackout, znakomicie zaciemniająca i nieprzepuszczająca światła słonecznego, nawet na poziomie 90%.

Wybór materiałów zasłonowych jest ogromny i umożliwia idealne dopasowanie materiału do aranżacji danego wnętrza i stylu w nim panującego. Szukając właściwego rodzaju tkaniny, warto uwzględnić potrzeby i oczekiwania jej przyszłych użytkowników. Często materiały eleganckie i szykowne, są jednak mało praktyczne i podczas dłuższego ich eksploatowania, zaczynają sprawiać wiele problemów. Ciężkie, szybko gniotące się materiały mogą zrazić do siebie nawet największych ich entuzjastów. Dlatego przed wyborem konkretnej tkaniny zasłonowej, warto zapoznać się z ich rodzajami i potrzebami, by uniknąć niejasności i dylematów podczas ich użytkowania.

Adrian Abramowicz