side-area-logo

Jaką tkaninę tapicerską wybrać?

Jaką tkaninę tapicerską wybrać?

Nieraz chcemy odświeżyć nieco swój dom lub mieszkanie, a czasem chcemy tchnąć nieco życia w trochę starsze meble. Albo spersonalizować nieco wnętrze. Jak to wszystko zrobić? Odpowiedź w każdym przypadku jest taka sama: najlepsze będą odpowiednie tkaniny tapicerskie. Co powinieneś o nich wiedzieć?

Nieważne czy jest to krzesło, pufa, sofa czy nawet łóżko. Nie ma znaczenia też, czy mebel ma już swoje lata, czy dopiero trafił do nas z salonu meblowego. Dzięki tkaninom tapicerskim nasze meble mogą wyglądać piękniej, nowocześniej i, przede wszystkim oryginalniej. Wybór takich materiałów jest jednak tak duży, że nietrudno się w tym wszystkim czasem pogubić Dlatego zebraliśmy najważniejsze informacje i najbardziej użyteczne informacje o takich tkaninach.

Aksamit, welur, a może tkanina? Który materiał wybrać?

Najistotniejsza rzecz, jeśli chodzi o tkaniny obiciowe to rzecz jasna sam materiał. Czym jednak naprawdę się charakteryzują poszczególne tkaniny?

Aksamit – To wyjątkowo delikatna tkanina, która chyba na całym świecie kojarzy się z luksusem. Przez swoją elastyczność bardzo łatwo się tapiceruje meble tym materiałem. Najczęściej jest on jednak wykorzystywany na poduszki, zasłony czy też narzuty. Warto jednak pamiętać, że aksamit jest delikatnym materiałem, zatem nie powinno się go prasować, wybielać czy prać chemicznie.

Welur – Choć ten materiał jest znany w Europie co najmniej od XII wieku, to pochodzi z Indii. Jedna strona tej tkaniny ma zawsze charakterystyczną, puszystą okrywę, która zasłania strukturę tkanin. Welur jest zarówno trwały, elegancki, jak i bardzo przyjemny w dotyku.

Alkantara – A może priorytetem jest dla Ciebie, to by można było łatwo czyścić i konserwować Twoja tkaninę? W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem może się okazać właśnie alkantara. Jej czyszczenie jest wyjątkowo łatwe i przyjemne. Natomiast sama tkanina jest miękka i niezwykle wytrzymała.

Skaje i skóry. Obicia ze skóry są wyjątkowo wytrzymałe, wygodne i niezwykle eleganckie. Skóra tworzy też niesamowitą atmosferę w domu czy mieszkaniu. Warto jednak pamiętać, że skórzane materiały będą długo wyglądały świetnie tylko wtedy, gdy będzie je się odpowiednio konserwować, na przykład środkami do tapicerki. Skóra powinna być też na bieżąco odkurzana. Jeśli istotna jest natomiast dla Ciebie ekologia, to zamiast skór naturalnych możesz wybrać chociażby skaje.

Flok. Ta tkanina jest dość podobna do aksamitu, inaczej jednak wygląda jej proces produkcji. W tym przypadku włos nie jest jednak tkany, ale termicznie przyklejany do tkaniny – na przykład wykonanej z bawełny. Dzięki temu materiał jest miękki i bardzo przyjemny w dotyku.

Są oczywiście i inne interesujące tkaniny. Na pewno bardzo ciekawy efekt może dać obicie mebla plecionką czy dzianiną. Warto jednak nie kierować się jedynie walorami danej dzianiny, ale też stylem wystroju mieszkania. Aksamit będzie na przykład pasował do eleganckich, luksusowych wnętrz. Do tych utrzymanych w stylu nowoczesnym czy skandynawskim można z kolei postawić na welur, alkantarę czy flok. Jednak tkaniny sprawdzą się również w bardzo oryginalnych, czy nawet i zaskakujących wnętrzach. I tak na przykład tkanina dekoracyjna Mumbaj doskonale sprawdzi się w domu czy mieszkaniu w orientalnym stylu.

Można znaleźć też specjalne materiały dla alergików. Takim materiałem jest chociażby mikrofibra. To specjalny rodzaj mikrowłókna, powstający z użyciem najnowocześniejszych technologii. Dlatego takie włókna, choć są bardzo cienkie, to charakteryzują się jednocześnie bardzo dużą wytrzymałością.

Tkaniny obiciowe. Jak czytać ich parametry?

Gdy kupujemy tkaninę, chcemy oczywiście, by służyła nam na lata. Jak zatem sprawdzić jej trwałość? Wcale nie trzeba mieć tu eksperckiej wiedzy. Wystarczy spojrzeć na to, jaką dana tkanina ma ścieralność. By to określić, zwykle podaje się tzw. cykl Martindale’a. Podaje on liczbę cykli, po jakich tkanina doznaje uszkodzenia. Im więcej tych cykli, tym zatem dana tkanina jest wytrzymalsza. Szacuje się, że wytrzymałość powyżej 50 tysięcy cykli nadaje się już do przedmiotów przemysłowych.

Wytrzymałość na rozciąganie jest kolejnym istotnym parametrem przy każdej tkaninie. Podawana jest ona zawsze w dwóch wartościach. Jedna jest dla nitki osnowy, druga natomiast dla wątku. Upraszczając można jednak powiedzieć, że jedna jest wytrzymałością wzdłuż tkaniny, a druga – w jej poprzek. Ten parametr powie nam, jak możemy maksymalnie naciągnąć naszą tkaninę, zanim będzie musiała się ona rozerwać.

Dobrze jest też spojrzeć na gramaturę wybranego materiału. Parametr podawany w g na m2 oznacza nie tylko grubość tkaniny, ale także zagęszczenie nitek. Warto spojrzeć czy wybrany materiał jest trudnopalny oraz jaka jest jego odporność na UV. Ten ostatni parametr pozwoli nam określić, po jakim czasie tkanina zacznie płowieć przez światło dzienne.

Czyszczenie tkanin może się okazać bardzo czasochłonne. Jak się przed tym zabezpieczyć? Można wybrać oczywiście te materiały, które na brud są wyjątkowo odporne – do takich należy chociażby alkantara. Jednak dobrze też spojrzeć, czy tkanina jest zaimpregnowana. Wtedy nie będzie tak wchłaniała brudu oraz płynów. To istotne, zwłaszcza jeśli w domu są dzieci.

Gładka czy ze wzorem?

Wybór tkanin jest ogromny – właśnie po to, by móc najbardziej zindywidualizować swoją przestrzeń do mieszkania. Możesz wybrać materiał tak, by jak najbardziej pasował do innych mebli, ale i zrobić to również na zasadzie kontrastu. Są piękne, uniwersalne, gładkie materiały, które nadadzą się właściwie do każdego wnętrza. Jednak możesz i wybrać z mnóstwa ciekawych wzorów. Są orientalne, ale i takie bardziej tradycyjne, jak na przykład tkanina dekoracyjna Paisley. Wszystko zależy od Twojego pomysłu na wystrój całego mieszkania i wygląd poszczególnych mebli.

Twoją decyzją jest też to, czy chcesz

Adrian Abramowicz