side-area-logo

Co warto wiedzieć o lampach sufitowych?

Co warto wiedzieć o lampach sufitowych?

Każde pomieszczenie potrzebuje odpowiedniego oświetlenia, zwłaszcza dom. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiednich lamp. Pamiętać także trzeba, że lampy nie tylko oświetlają pomieszczenie, ale także mogą tworzyć wyjątkowy klimat.

Dlaczego lampy sufitowe?

Dobrym rozwiązaniem może być wybór lamp sufitowych. Nie tylko skutecznie oświetlają pomieszczenie, ale także tworzą wyjątkowy klimat. Mogą całkowicie zmienić aranżację pomieszczenia. Co ważne, wybór rodzajów lamp sufitowych jest bardzo szeroki. Wybierać można pośród lamp klasycznych, wiszących, krótkich, żyrandolów, lamp wielopunktowych czy plafonów. Dzięki odpowiedniemu wyborowi sprawić można, iż pomieszczenie stanie się niezwykle komfortowe.

Zawieszenie lamp sufitowych

Przy wyborze lamp sufitowych pod uwagę wziąć należy przede wszystkim wielkość pomieszczenia, w którym lampy mają zawisnąć. Istnieje prosty sposób na to jak obliczyć średnicę lampy. Należy zmierzyć szerokość oraz długość pomieszczenia, metry zamienić na centymetry i pomnożyć przez 2,5. W ten prosty sposób otrzymać można średnicę lampy. Ważny jest także wybór odpowiedniego rodzaju lampy. Nie w każdym pomieszczeniu pasować będzie każdy rodzaj lamp. Na przykład w przypadku niskich pomieszczeń dobrym pomysłem nie jest stosownie żyrandoli czy lamp wiszących. W takim przypadku zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą oprawy wpuszczone w sufit lub plafony. Ważny jest także odpowiedni wybór lampy w jadalni, która zawiśnie nad stołem. Zastosowanie odpowiedniej lampy sufitowej pozwoli na stworzenie wyjątkowego klimatu podczas posiłków. Bywa jednak i tak, że jadania połączona jest z salonem. W takim przypadku odpowiednie oświetlenie sufitowe pozwoli na oddzielenie części jadalnej oraz części wypoczynkowej. Istotna jest także wysokość na jakiej lampa zostanie powieszona nad stołem. Inaczej niż w innych pomieszczeniach, w przypadku jadalni lampa wisieć powinna nieco niżej. Nie może jednak wisieć zbyt nisko. Najlepiej jeśli będzie to ok. 70 centymetrów nad stołem. Nie można zapomnieć także o wielkości lampy. Musi ona bowiem dobrze oświetlać cały stół. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie wybór lampy o średnicy mniejszej o 30 cm od średnicy stołu.

Różne style lamp sufitowych

Jak wspomniano, lampy sufitowe mają ogromy wpływ na aranżację pomieszczenia. Dlatego zawsze powinny być odpowiednio dobrane do stylu w jakim urządzone jest pomieszczenie. Jeśli pomieszczenie urządzone jest w stylu nowoczesnym to dobrym pomysłem może być zawieszenie kryształowego żyrandola. Do stylu nowoczesnego pasują bowiem geometryczne i proste kształty. W przypadku stylu industrialnego postawić należy na stare lampy fabryczne. Kolor lamp powinien być dostosowany do kolorystyki pomieszczenia. Na koniec wspomnieć trzeba jeszcze o stylu glamour. W takich pomieszczeniach najlepiej sprawdzi się żyrandol. Może być zarówno klasyczny, jak i nowoczesny.

Rodzaje oświetlenia

Bardzo ważne jest różne odpowiednie dostosowanie rodzaju oświetlenie w lampach sufitowych. Dziś najczęściej wykorzystuje się świetlówki, halogeny lub LED. Największą zaletą świetlówek jest ich wysoka wydajność. Świetlówki są nawet pięć razy wydajniejsze od tradycyjnych żarówek. Co prawda, są nieco droższe od żarówek, ale przy ich wysokiej wydajności jest to zakup nawet na kilka lat. Można je stosować zarówno w salonie, kuchni czy sypialni. Innymi słowy wszędzie tam, gdzie wcześniej były żarówki. Innym rozwiązaniem mogą być halogeny. Ten rodzaj oświetlenia najlepiej sprawdzi się w łazience, kuchni i jadalni. Przede wszystkim dlatego, że halogeny charakteryzuje chłodne i intensywne światło. Dlatego też halogeny nie sprawdzą się w salonie, a tym bardziej w sypialni. Od pewnego czasu coraz większą popularnością cieszy się oświetlenie LED. Jest to przede wszystkim oświetlenie bardzo energooszczędne. Dodatkowo jest to oświetlenie dostępne w różnej kolorystyce. LED pozwala zatem na stworzenie wyjątkowego klimatu w pomieszczeniu. Poza tym są niezwykle długotrwałe. Dobór rodzaju oświetlenie zależy oczywiście od naszych własnych upodobań i oczekiwań.

Adrian Abramowicz